Історія. Історія України. Історія Київської Русі. Гетьманщин

Історія. Історія України. Історія Київської Русі. Гетьманщин

Повідомлення Петро 1 » Чет грудня 26, 2013 1:39 pm

Історичні факти фото відео дати
Петро 1
 
Повідомлення: 6
З нами з: Вів грудня 24, 2013 5:38 pm

Re: Історія. Історія України. Історія Київської Русі. Гетьма

Повідомлення Петро 1 » Чет грудня 26, 2013 1:52 pm

ГЛУХІВ: СТАРОДАВНЄ МІСТО ТА ГЕТЬМАНСЬКА СТОЛИЦЯ
Невеликий районний центр в Сумській області є одним із найдавніших міст України. І хоча зараз Глухів не користується підвищеною популярністю серед туристів, тут є на що подивитися.

Відгомін століть

Ще за часів Русі Глухів був добре укріпленим поселенням Чернігівського князівства, а перша згадка датована 1159 роком, хоча непрямі джерела свідчать, що місто існувало ще у 992 році. Через Глухів проходив важливий торговий шлях, який пізніше з’єднав Москву та Київ.

За козацької доби тут розташовувалося сотенне містечко Ніжинського полку, яке з 1708 року по 1764 рік було столицею Гетьманщини. З козацької доби частково уціліла фортеця із мурованою Київською брамою, а також Радний майдан, Миколаївська та Вознесенська церкви. Пройшовши вузенькими вуличками, можна вийти до Тріумфальної арки, розташованої на Києво-Московській вулиці. Ця пам’ятка архітектури позначає стару межу міста та знаходиться на верхівці оборонного валу козацьких часів.
Зображення
Останній розквіт міста припав на середину XIX століття, коли Глухів став важливою точкою на головному шляху між Києвом і Москвою. Саме цим періодом здебільшого датуються старі будівлі центру міста, збудовані коштом меценатів – в основному родини цукрозаводчиків Терещенків. Розвиток торгівлі стимулювала залізниця, прокладена у 1895 році.
Зображення
Лікарня святої Єфросинії, де нині знаходиться поліклінічне відділення Глухівської районної лікарні, сиротинець, де розташована одна із шкіл та кілька інших будівель – спадщина родини Терещенків. Але найбільш гарним серед них є сам маєток цукрозаводчиків, де наразі розташований Інститут луб’яних культур. Цікаво, що предок глухівських магнатів, які емігрували за кордон на початку ХХ століття, Мішель Терещенко приїхав на Батьківщину та намагається відродити родинний бізнес.
Зображення
Окрасою міста є будівля Глухівського національного педагогічного університету імені Олександра Довженка. Перший корпус був збудований 1874 року – тут знаходився учительський інститут. Здавна навчальний заклад славився гарною підготовкою студентів. Наприклад, тут вчився режисер, письменник, драматург Олександр Довженко, а тому університету було вирішено дати ім’я класика українського кінематографу. Будівля з того часу значно розширилась, але більшість корпусів збудовані в одному стилі.

Чотири церкви Глухова

Приїхавши на автостанцію Глухова, першою кидається в очі Миколаївська церква, збудована наприкінці XVII століття в стилі козацького бароко – це найстаріша будівля міста. Розташована вона якраз поблизу автостанції та продовольчого ринку, що знаходяться на Радному майдані. Саме тут ставали на гетьманство Іван Скоропадський, Данило Апостол та Кирило Розумовський, а раніше виголошували анафему Іванові Мазепі та публічно спалювали його опудало. Зараз майдан слугує місцем паркування автобусів та таксі.
Зображення
Миколаївська церква – єдина будівля зодчого Матвія Єфімова, що збереглася до наших днів. Вона є пам'яткою історії та архітектури національного значення. Цікаво, що на одній із стін церкви є ікона Божої Матері «Троєручниця». Зараз церква на реставрації, але відкрита для вірних і відвідувачів.

На місці сучасної автостанції колись знаходилася Троїцька церква, яку знищила радянська влада у 60-х роках минулого століття. Кажуть, стіни церкви були настільки потужні, що її підривали кілька разів безуспішно. Старші люди й досі не користуються туалетом автостанції, адже він розташований там, де раніше знаходився вівтар.

Найгарнішою та найбільшою культовою спорудою Глухова є Трьох-Анастасіївська церква – пам’ятка архітектури національного значення. Її будівництво почалося на місці згорілого Воскресенського храму у 1717 році. Споруда була дерев’яною і її не оминула доля попередника. Кам’яну церкву у російсько-візантійському стилі, яку ми знаємо нині, збудували завдяки підтримці меценатів Миколи та Федора Терещенків. Трьох-Анастасіївська церква стала їх сімейною усипальницею. За легендою, під землею між церквою та маєтком Терещенків є підземні ходи, якими раніше користувалися цукрозаводчики, щоб непомітно дістатися храму. Якщо ці ходи й були, то зараз вони вже засипані.
Зображення
Взимку служба в церкві проходить у нижньому храмі, адже велику будівлю опалювати повністю надто дорого. Але з початком весни верхній храм використовується, а також тут із задоволенням зустрічають туристів.

Поруч із церквою знаходиться давно непрацююча водонапірна вежа, яку в теплу пору року використовують як оглядовий майданчик. Із верхівки вежі відкривається дуже гарний вид на місто, яке можна побачити від краю до краю. За вхід доведеться заплатити 4 гривні, а потім піднятися крутими металевими сходами. На деяких ділянках сходів підйом стає справжнім атракціоном – йти треба практично наосліп при світлі дуже тьмяних ліхтарів.

Трохи далі на площі Рудченка поблизу меморіалу пам’яті загиблим у Другій світовій війні знаходиться Спасо-Преображенська церква — тетраконховий храм. Будували її за межами старого поселення і називали «Заградською», а тепер це вже давно центр Глухова.
Зображення
Сама церква є пам'яткою архітектури національного значення, а її цінність значно виросла у 2008 році, коли реставратори знайшли старий розпис, датований XVIII століттям. На первинному тиньку була майстерно зображена Тайна вечеря. На жаль, розпис зберігся лише фрагментарно – найкраще смисловий центр зображення — Ісус у багряниці.

Ще одна старовинна церква міста – Вознесенська, була збудована у 1767 році на околиці, на цвинтарі. Наразі вона є пам’яткою архітектури місцевого значення. Це єдиний на Лівобережжі зразок архаїчного типу культових споруд.

Похмурий бік міста
Зображення
Є в Глухові й непривабливі сторони. Із історичних пам’яток до них належить Тюремний замок — руїни старовинної тюрми, про існування якої згадувалося ще у XVII столітті. Будівля була досить потужною, із стінами, що входять на три метри вглиб – щоб неможливо було зробити підкоп. Поблизу замку зараз розташовано пам’ятник жертвам Голодомору. Руїни, пам’ятник та місце, де вони знаходяться, справляють гнітюче враження: тротуари майже відсутні, навколо бруд і запустіння. Хоча неподалік находиться житловий сектор і навіть дитячий майданчик.

Із сучасних похмурих сторін – бруд, погані дороги і ще гірші тротуари. Навіть центральна пішохідна вулиця, яку тут називають «стометрівка», справила враження занедбаної. Дивуватися немає чому – Глухів розташований на півночі Сумської області, яка вважається депресивним регіоном. Хоча місцеві жителі запевняли, що влітку місто виглядає набагато привабливіше – тут досить багато скверів та парків і Глухів потоне в зелені. Тож, плануючи побувати в колишній гетьманській столиці, обирайте для візиту теплу пору року.
теги до статті:Глухів,Сумщина
Петро 1
 
Повідомлення: 6
З нами з: Вів грудня 24, 2013 5:38 pm

Смолоскипні марші на честь Бандери не є внесенням розколу

Повідомлення Петро 1 » Чет січня 02, 2014 10:53 am

Смолоскипні марші на честь Бандери не є внесенням розколу – політолог Бала

Зображення

Київ – Проведені смолоскипні марші на честь Степана Бандери не є внесенням розколу серед опозиції та посиленням розбіжностей між Заходом – з одного боку і Сходом та Півднем України – з іншого. Таку думку висловив в інтерв’ю Радіо Свобода політолог Віталій Бала. Він стверджував, що не можна заради політичної кон’юнктури відмовлятися від Бандери та інших діячів, які на значній території України вважаються національними героями.

–[b] Проведення ВО «Свобода» смолоскипної ходи і відзначення дня народження Степана Бандери - це укріплення патріотичних почуттів серед українців, чи навпаки — внесення розколу в суспільство та опозицію, адже УДАР відмовився брати участь в акції?
[/b]

– Якщо говорити про ставлення опозиційних сил до ходи, яка була в першу чергу організована «Свободою», то, думаю, що кон’юнктура політичного ринку, як би це цинічно не звучало, те, як ставляться до цього представники громад інших регіонів, тобто не тільки Західної чи Центральної України, це не той шлях, яким треба об’єднувати Україну. Кожну політичну силу підтримують конкретні люди і я чомусь не впевнений, що в тій же «Батьківщині» чи УДАР» всі сто відсотків їх прихильників категорично виступають проти Степана Бандери.

– А проведення таких акцій як смолоскипна хода – вони на часі зараз у контексті навіть того ж таки Майдану, де зі сцени постійно лунають слова про об’єднання усіх регіонів довкола спільних цілей?

– У цій ситуації, як на мене, не можна в угоду, повторюсь, політичній кон’юнктурі відмовлятися від тих людей, які на значній території України вважаються національними героями, які боролись за незалежність України. Головне завдання – не протиставляти одних іншим, а намагатися цивілізовано, в обговоренні історичних подій, показати, що Степан Бандера не є таким, як про нього говорила радянська влада.

Якщо зараз проводити аналогії стосовно того, що свого часу такі ходи були за часів німецько-фашистського панування і що це було притаманно тільки їм, то це насправді не так. Давним давно, ще в еру, коли народився Христос, проводили такі ходи. Просто, якщо хотіти знайти негатив, і намагатися прив’язати його до якоїсь дії, то це абсолютно не важко зробити.

– Як такі акції ВО «Свобода» можуть трактувати за межами України?


– Російська Федерація так чи інакше спробує розігрувати на цьому певні сценарії, щоб посилювати протистояння на південному-сході України. Але багато людей можуть прочитати книжки чи зайти в інтернет і подивитися, що Бандера ніколи не боровся проти України. Це, насправді, головне. Бо ті люди, які зараз виступають проти нього, вони захищають позицію Радянського Союзу, який в насильницький спосіб окупував Україну.
Петро 1
 
Повідомлення: 6
З нами з: Вів грудня 24, 2013 5:38 pm


Повернутись до Різне

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 1 гість

Перейти в магазин
cron


      ,  , ,